SHRNUTÍ PODZIMU 2019

MUŽI

Zvláštní podzim pro mě a asi i pro kluky. Vlastně jsme se vůbec neznali a rovnou šli trénovat. Jednou z podmínek mého trénování bylo hrát o titul. Měl jsem velké plány, protože jsem kluky viděl hrát super zápas na jaře se Slavií. Výsledky trošku přibrzdili moje představy, ale je to moje chyba. Potenciál v týmu určitě je, jen musíme najít společnou řeč. Druhou podmínkou bylo přečíst výtah z knihy Tajemství talentu. Předpokládám, že to všichni četli, ale stejně jako já, všichni hledáme jak tyto informace využít. Jak vzniká dovednost, jak funguje intenzivní učení, jak funguje zapálení a moje část mistrovské trénování. Nikdy bych nevěřil, že pozitivní posilování chování je taková dřina. Ale jak říká můj profesor p. Ščučka z ATA: je to jednoduché, není to snadné. Stejně jako že trénink není víra, je to věda. Pro mě nová zkušenost, přestat drilovat a dát hráčům svobodu. Stejně jako přestat hrát s hráči šachy, pohybovat s nimi po hřišti jako s figurkami. Jen pár pravidel, aby si na hřišti nepřekáželi a zbytečně neztráceli míče. Je to něco úplně jiného, než drilovat systém, postavení, přesuny, konkrétní přihrávky a přeběhnutí. Já se musím naučit to učit a kluci musí přijmout svou část odpovědnosti a samostatnosti. Ani jednomu to moc nejde. Ale vždy platí pravidlo: za úspěchy může tým, za neúspěchy trenér. Uvidíme co přinese zima a jaro. Zajíce budeme opravdu počítat až po honu. Snad bude co počítat. Výsledky zatím nejsou, ale pro mě překvapivě docela dost hráčů zvedlo ruku, když jsem se po posledním zápase zeptal, kdo si myslí, že je za podzim lepší hráč. Není to dost, ale aspoň něco

Určitě se změnil systém, ale také se změnili tréninky. Moje rozhodnutí, moje odpovědnost.

● Snažíme se být co nejvíc v pohybu, protože jen pohyb na tréninku lze převést do pohybu na hřišti. Tohle nám moc nejde.

● máme jen několik pravidel, protože je důležitá vlastní odpovědnost. Ale znalost jak vzniká dovednost, že chyba je důležitá, protože se z ní můžu poučit a příště to udělat lépe, nám moc nepomáhá. Jak přijmout fakt, že bez chyb to nejde a jsou důležité a NUTNÉ?

● já se snažím, opravdu se snažím pochválit každou dobrou akci, ale když těch chyb je tam tolik. Tohle mi moc nejde, ale změnit se musím. Protože každý hráč hned ví, že to bylo špatně, tak proč to ještě zdůrazňovat. Na druhou stranu je zvláštní když stejnou chybu udělá hráč 3x za sebou a nepřijde mu to špatné. A ještě se mi to snaží vysvětlit, povídat si to tom 🙂

● Základ máme super. Opravdu jsou na tréninku geniální řešení a super nasazení. Jen je jich na můj vkus málo. Někdy je tam zase spousta snahy a málo hokeje. Asi nejhorší je přesvědčení, myšlení, že za chvilku to bude ještě lepší. Takže místo akce, jen čekání s míčkem.

● neuvěřitelné množství zbytečných a nevynucených chyb. Každý zápas je o chybách, ale jsem si jistý, že když přestaneme dělat dětské chyby, odevzdávat míče, úplně všechno se změní. Teď to někdy vypadá, že bychom prohráli i bez soupeře. To nám nejde a musíme to změnit.

● teď nám chybí i obyčejná radost z hokeje. Co bylo dřív? Slepice nebo vejce? Co bude dřív? Výsledky nebo radost? Podle mě je to spojené. Pro hráče na tréninku to znamená udělat něco navíc, při zápase udělat něco navíc a pro mě více komunikace než zbytečné buzerace a poskakování jako frustrovaný Napoleon

● jsem si úplně jistý, že tým mužů HCH má obrovský potenciál. Je to dobrý mix mladých a talentovaných se staršími, zkušenými a srdcaři. Ještě nikdy jsem netrénoval tak dobrý mix. Vždy něco chybělo. Buď talent nebo srdce. My máme oboje. Někdy.

● Moc času nemáme. Hokejový život je krátký a je zbytečné ho promarnit. Když už tomu věnujeme tolik času a energie, zasloužíme si odměnu. Tedy ti, co tomu tu energii opravdu věnují.

Krátké hodnocení podzimu podle zápasů:

● HCH : Praga 1946 2 : 2 ○ první zápas sezóny proti mému bývalému týmu (pořád klukům dlužím panáka). Výsledek odpovídal zápasu. Šance na obou stranách. Podle mě jsme udělali víc chyb, protože jsme byli hokejovější a z toho pramenily některé chyby. Čím víc jsi na balonu, tím víc toho můžeš zkazit. A pravdou je, že pragovka je mnohem sehranější a rozhodně hrála co potřebovala. My jsme se seznamovali se systémem a i s některými hráči, kteří se zapojili do přípravy později.

● Litice : HCH 13 : 0 ○ tohle byl letecký den. Nám nevyšlo absolutně nic a Liticím úplně všechno. Rozhodně zasloužená prohra. Na druhou stranu moc nechápu další výsledky kluků z Litic. Za mě nic moc. Takže je otázka, jestli my jsme byli tak špatní nebo to i pro Litice byla výjimka, která potvrzuje pravidlo a zápas na jaře může být mnohem zajímavější. Moc se mi líbí jak to v Liticích dělají. V přípravě trénovali 4x týdně a 3x fyzická příprava. V sezóně mají fyzický trénink 2x týdně, tréninky 3x týdně a kdo jednou nepřijde, zápas nemusí řešit, prostě není v nominaci.

● HCH : Rača 0 : 3 ○ asi nejhloupější zápas. Vůbec nechápu co se stalo. S plným respektem podle mě Rača není soupeř, kterému bychom neměli dát gól. Prohra jde rozhodně za mnou. Jen nevím, kde jsem udělal chybu.

● HCH : SLAVIA 2 : 12 ○ to je tak, když potkáte zkušený tým, který ví co chce hrát a hraje to. Jedním z našich taktických prvků by mělo být maximum trestných rohů v první ¼. Tohle nám Slavie předvedla v praxi. Získala klid a převahu. Zbytek zápasu, už jen trestala naši snahu o změnu výsledku. My to otevřeli a Slavie skórovala.

● HCH : RAKOVNÍK 3 : 5 ○ tady jsem si uvědomil, jak jsou důležité osobnosti. Rakovník měl před pár lety opravdu starší tým. Teď přijeli jen Jahy, Hraboš a Semič. Bohatě to stačilo. Kdykoli jsme se nadechli, tak nás někdo z nich usměrnil. Podle mě pěkný zápas, který poškodili jen rozhodčí. Prohráli jsme, protože Rakovník byl lepší a úspěšnější, ale nikdy jsem nezažil takovou touhu rozhodčích se zviditelnit. Zápas ve kterém nikdo neměl rudo před očima, nikdo po nikom nešel, tak stejně rozhodčí rozdávali karty jak na běžícím pásu. Dobrý rozhodčí je ten, kterého si nepamatujete. Tohle vemeno si pamatuju.

● HRADEC : HCH : 1 : 4 ○ poslední zápas na podzim. Myslím, že se potvrdilo pravidlo nedáš – dostaneš. Měli jsme šance, které jsme neproměnili. Hradec svoje proměnil.

● BOHEMIANS : HCH odloženo

Za tým mužů František Jaroš

STARŠÍ ŽÁCI

Vstup do nové sezóny klukům příliš nevyšel a z prvních dvou zápasů odešli jako poražení. V dálších zápasech ale ukázali bojovnost a po zlepšených výkonech skončili v základní skupině smolně na třetím místě ze čtyř týmů a to pouze o skóre, konrétně o dva vstřelené góly. Štěstí se na nás ale usmálo a kromě dvou prvních týmů z každé ze tří základních skupin postoupilo do elitní nadstavbové i nejlepší mužstvo z místa třetího, což jsme byli my! Do konce podzimu se stihly odehrát ještě tři zápasy z nadstavbové části, ze kterých si odnášíme bilanci dvou proher a jedné výhry.

Herní projev týmu se s postupem času zlepšuje, nicméně je také nutné si přiznat, že před námi stojí ještě dlouhá a trnitá cesta k naplnění potenciálu mužstva.

7. 9. 2019 Hostivař  0 – 3Kbely
Rakovník  7 – 1Hostivař
14. 9. 2019Hostivař  4 – 0 Mnichovice
21. 9. 2019 Hostivař  0 – 3Rakovník
Mnichovice  0 – 6Hostivař
26. 9. 2019 Kbely  2 – 5Hostivař
5. 10. 2019   Rakovník 6 – 3Hostivař
12. 10. 2019 Hostivař  8 – 1 Kbely
19. 10. 2019 Mnichovice B  3 – 1 Hostivař

Za tým žáků Václav Průcha

STARŠÍ ŽÁKYNĚ

Podzimní část sezóny zahájily starší žákyně prohrou 1:4 v Mnichovicích. Jako další nás čekal nováček soutěže Sokol Kbely, kde holky vyhrály vysoko 16:0. Následoval těžký zápas za vytrvalého silného deště na domácím hřišti proti týmu Bohemians. Zde holky předvedly nejlepší výkon za celou sezónu, krásné kombinační akce a kolektivní bojovný výkon přinesl výhru 7:1. V dalším zápase proti Slavii jsme přes vyrovnanou hru dostali v prvním poločase dvě branky, holkám se podařilo srovnat na 2:2, bohužel v posledních minutách jsme obdrželi smolný gól a zvrátit zápas se nám již nepodařilo. Další zápas proti týmu HC Praga na domácím hřišti byl napínavý do poslední minuty a přinesl “utrpěnou” výhru 2:1. Jako poslední nás čekal odložený zápas ze září na hřišti v Liticích. Tento zápas rozhodoval o tom, na jakém místě skončíme v podzimní části sezóny. V Liticích nás přivítala mlha, kdy nebylo vidět z jednoho konce hřiště na druhý. Holky celý zápas odehrály s vysokým nasazením, vyhrály 2:0 a přezimují tak na 3. příčce se ztrátou jednoho bodu na druhou Slavii.

Za tým žákyň Hanka Halamová

Napsat komentář