Zhodnocení halové sezony 2018/2019 mladších žáků

Zhodnocení halové sezony 2018/2019

 

 

Halová sezona mladších žáků je u konce a mně jako trenérovi nezbývá nic jiného, než sezonu zhodnotit a poohlédnout se po celém průběhu soutěže.

V první řadě bych chtěl kluky pochválit za přístup k zápasům, tréninkům a celkovému působení v klubu HC Hostivař, ať už bylo jakékoliv.

Nejdříve začnu hodnotit samotné zápay. Z dvanácti zápasů se týmu HCH podařilo vyhrát 5x a 7x odcházelo jako poražený tým. Nicméně i na zápasech, kde se prohrálo je k vidění mnoho pozitiv. Důvody, proč se některé zápasy výsledkově nepovedly je hned několik:

1) Děti za celou zimní sezonu netrénovaly v hale s mantinely, ale pouze v tělocvičně základní školy, kde i rozměrově tělocvična zdaleka neodpovídala rozměrům herní plochy haly. Tento fakt je velice zásadní, neb logicky nemůže během zápasů dojít k využití celé herní plochy, když na takový prostor děti nejsou zvyklý. Pakliže první tři týmy trénují v halách, musí se to projevit.

2) Herní systém. Bohužel musím podotknout, že zde jako trenér jsem pochybil, protože jsem podlehl nátlaku hrát s dětmi zónovou obranu, a tudíž došlo k rozporu mé trenérské filozofie u kategorií mladších žáků. Dá se říci, že v prvních 6 kolech družstvo HCH hrálo osobní obranu a od 7 kola po celý zbytek soutěže hrálo již zmíněnou zónovou obranu. Proč nejsem příznivcem zónové obrany? U této kategorii je naprosto nezbytné, aby děti, pokud možno měly co nejvíce herních situací jeden na jednoho. Pakliže budou získávat sebevědomí a odvahu z těchto soubojů, věřím, že si to přenesou i do dospělejších kategorií a stanou se rozdílovými hráči tuzemské ligy. Když se mužstvo prezentuje zónovou obranou, je vyvíjen velice efektivní tlak na rozehrávku soupeře. Nicméně děti se herně absolutně nerozvíjí, protože překonání soupeřovy zóny je pro ně v této kategorii velmi obtížné, v drtivé většině zápasů to pak vypadalo, že děti se zbavily balonku do volného prostoru, a tudíž nepřicházela cílená přihrávka spoluhráči. Tímto způsobem velice jednoduše soupeř získá balon a útočí do odkryté obrany. Z krátkodobého hlediska tým získává jednoduše vítězství, nicméně pokud se bavíme o nějaké budování koncepce a celkové práci s dětmi, je to krok dozadu. V dospělé kategorii osobně bránit svého svěřence naučíte už velmi obtížně, dovolím si tvrdit, že pokud se hráč s osobní obranou nesetkal tak vám pokyn bude dodržovat zhruba 5 minut z celého zápasu. Dojde ke kyslíkovému deficitu a hráč začne automatizovat své dovednosti naučené z mládežnického věku, respektive nebude schopen navázat útočícího hráče. S tímto problémem se potýká český hokej v mládežnických reprezentacích a pak i v samotných dospělých kategoriích – dlouhodobě. Proč jsem tedy začal hrát se svými svěřenci zónovou obranu? Důvod je prostý, přicházela až moc velká frustrace ze zápasů, kdy soupeři se prezentovali právě zmíněnou zónovou obranou. Byl jsem nucen tedy reagovat a začal jsem hrát zónovou obranu také. Tímto se pak samotné zápasy vyrovnávaly a soupeř už nepronikal tak lehce do našeho obranného kruhu. Nicméně budu se opakovat, tento způsob není absolutně vhodný pro děti v této kategorii.

3) Malý počet hráčů s věkem 12 let. Pouze 3 hráči z celkově 11členné soupisky dosahovali věku 12 let z toho jeden z nich je brankář. Dost často se tedy stávalo, že na hřišti mi v určitý moment běhalo mužstvo mladší 11 let a méně. U dětí se počítá každý rok a logicky pak docházelo k „přetlačení“ soupeře fyzickou indispozicí. Nicméně toto mě nechává naprosto klidným, protože až děti dospějí, ukáže se, jak se s nimi pracovalo a daný handicap bude smazán.

 

I přes výše zmíněné problémy. Družstvo mladších žáků Hc Hostivař ročníku 2018/2019 jsou velkými nadějemi pro samotný klub. Oproti jiným týmům mají velmi dobré hokejové myšlení, které se bohužel zatím nemůže úplně projevit právě zmíněným herním systémem nebo fyzickou vybaveností. Dále mužstvo mladších žáků si dovolím tvrdit je velmi dobře technicky vybavené, v samotný tréninkách je kladen důraz na hokejové myšlení, dribling – vedení balonku a 3D kličky – hra ve vzduchu, takže se jim dá odpustit i občasná hra ve vzduchu v hale. S úderovou technikou děti také nemají větší problém, k úplnému zvládnutí dojde až postupem věku, kdy se tělo samo přirozeně osvalí.

Děti čeká nyní jarní část sezony, poctivě přes celou zimu chodili trénovat na venkovní hřiště, tak věřme, že se tréninky zhodnotí.

Závěrem bych chtěl poděkovat za pomoc Jirkovi Novotnému, alias Huskymu za trénování v zápasech, kde velmi trefně nabádal svěřence k lepšímu výkonu. Dále panu Jiřímu Kolářovi za fotodokumentaci z celé halové sezony, kterou si můžete prohlédnout na odkazu níže:

https://d0lp0l.rajce.idnes.cz/Mladsi_zaci_hala_2018_2019

A také její prezentaci na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=8yVyP1hQx34&t=

Soupiska HC Hostivař: František Ebr, Jakub Novotný, Tadeáš Mladý, Adam Šteiner, Jakub Kohák, František Vacek, Jakub Vopálenský, Jakub Zátopek, Adam Kamínek, Petr Nádvorník, Michael Roskhko.

 

 

1.-2. kolo

Hostivař              :        President        2:7

Mnichovice B    :        Hostivař          8:1

 

3.-4. kolo

Hostivař              :        Slavia              1:3

Kbely                  :        Hostivař          1:5

 

5.-6. kolo

Hostivař             :        Praga              4:1

Mnichovice B   :        Hostivař          5:2

 

7.-8. kolo

Mnichovice A   :        Hostivař          0:1

Hostivař             :        President        0:1

 

9.-10. kolo

Hostivař              :        Slavia              3:4

Mnichovice A    :       Hostivař           5:1

 

11.-12. kolo

Hostivař              :        Kbely              7:1

Praga                 :        Hostivař          0:6

 

Konečná tabulka
1. Mnichovice B 12 10 1 1 80 : 14 31
2. Mnichovice A 12 9 1 2 54 : 13 28
3. President 12 8 0 4 65 : 28 24
4. Slavia 12 7 0 5 50 : 45 21
5. Hostivař 12 5 0 7 38 : 36 15
6. Praga 12 1 0 11 12 : 81 3
7. Kbely 12 1 0 11 13 : 90 3

Napsat komentář