Hodnocení jarní sezóny mužů HCH

Hodnotit budu pouze jarní část mužstva mužů s výhledem na další období. Po celou dobu jara lze hovořit o čase určitého seznamování hráčů jak s herními požadavky, filozofií hry, nabíráním fyzické kondice a hledání optimálních postů pro jednotlivé hráče tak, aby se zvýraznili jejich přednosti v herním sytému.

Jelikož se jedná, o kategorii dospělých, začnu hodnocení z pohledu výsledkového. Družstvu mužů skončilo na celkovém osmém místě extraligy se ziskem 12 bodů (6/6 podzim, jaro). Na tento výsledek je nutné nahlížet dvěma pohledy. Jednak s ohledem na tradici HCH a dále z pohledu aktuálních možností družstva mužů. Samozřejmě z hlediska historického je umístění na 8. místě neúspěchem, ale tato výkonnost je bohužel stabilní již několik let. Je tak otázkou, zda-li současné mužstvo mohlo dosáhnout v letošní sezóně lepšího výsledku.  Odpovídám zcela otevřeně, že nikoli. Velké množství výsledků jednotlivých zápasů tzv. “o gól” nesvědčí o tom, že by mužstvo mělo smůlu (to se může hovořit v jednom či dvou případech za celou sezónu), ale toto spíše vypovídá o velkém problému, který trápilo mužstvo mužů po celou sezónu a to herní řešení situací v útočné zóně. Zatím jsme se nedostávali ani do finální nahrávky, ani jsme si nevytvářeli možnosti k vytvoření většího množství šancí. V tomto směru pak nás velmi trápila v zápasech herní kvalita odrážející individuální dovednosti.

Vrátíme-li se k výsledkům na jaře:

  • HCH – SHK 1:2
  • HCH- Bohemians 2:3
  • Rak – HCH 5:1
  • HCH – President 2:3
  • Praga – HCH 2:1
  • Litice – HCH 6:1
  • Bolevec – HCH 0:1
  • HCH – Rača 3:1
  • Slavia – HCH 5:2

Výkony mužstva v jednotlivých zápasech jsou podmíněny třemi limitujícími faktory. Jednak kluky sráželo a sráží velký problém a tím individuální technika, která zatím na horní čtyřku do play-off nebyla a s tím související sebevědomí, a dále nelze v neposlední řadě zapomenout na výrazný neduh a tím je fyzická kondice. Na všem se dá pracovat, chce to ale čas a trpělivost.

Na konci února letošního roku, když jsem družstvo přebíral, bylo v kádru 21 hráčů, z nichž jeden byl dlouhodobě zraněný, 4 hráči byli z družstva dorostu. Věkové složení současného družstva mužů je pozitivum, kdy 11 kluků je ve věku 18-25 let, 4 hráči do 18 let, 3 hráči 26-30 let, 3 hráči nad 31 let. Věkový průměr je cca 23 let.

Od ledna mužstvo intenzivně pracovalo na získání fyzické kondice. V závěru soutěže tak družstvo bylo schopné hrát cca 25 minut, tedy v tomto čase fyzicky plně zvládat domácí soutěž. Je to zatím málo, ale na jaře příštího roku by to mělo být již výrazně lepší, tedy zvládnutí aktivní hry po celou dobu utkání. S tím souvisí i docházka na tréninky a jestliže bychom to vzali jako na základní  škole   a oznámkovali bychom účast hráčů na tréninkových jednotkách, dopadlo by to následovně: (i) 4 hráči docházka výborná, od 92%-100%, (ii) 4 hráči docházka chvalitebná 84%-91%, (iii) 8 hráčů docházka dobrá 65%-83%, (iv) 3 hráči docházka „dostatečná“ 52%-64%, (v) dva hráči nedostatečná 36%, 44%. Fyzická kondice je v dnešním hokeji alfou a omegou výkonnosti. Z nastíněné docházky je pak patrné, že mužstvo je vždy nutné doplňovat, aby se vytvářel přirozený tlak na hráče. Nechci, abychom hráli pěší hokej. Chci, abychom hráli aktivní hokej, tedy vytvářením tlaku na soupeře a to nejen být aktivní v presových situacích, ale svojí zdravou agresivitu a sebevědomí přenést do hry jeden na jednoho. Mužstvo na jaře absolvovalo yoyo test. Výsledky nebyli příliš povzbudivé, kdy průměru dosáhl pouze Tomáš Hynek a Jakub Jandík. Samozřejmě, že testování bude probíhat i v příští sezóně (yoyo test, beep test).

Lze říci, že letošní jaro – tedy hře na výsledky, bylo „obětováno“ další sezóně. Pakliže se má hra mužstva HCH mužů posunout, je nutné dostat do kluků prvky, které budou pro ně automatické. Toto souvisí i s filozofií hry, kterou chci, aby si kluci osvojili. Musím podtrhnout, že neočekávám realizaci pokynů, herních pravidel okamžitě ve hře. Vše chce trpělivost. Je důležité, že kluci mají snahu a vůli. Zatím se naše herní výkonnost projevuje sinusoidou, která velké výkyvy amplitudy (klad/zápor). V nové sezóně budeme tak pokračovat k postupnému narovnávání těchto výkyvů.

K herním pravidlům, či filozofii hry bych chtěl uvést, že prvotní věcí, která hráče provází sezónou je zábava. Hokej kluky musí bavit vždy, jak na tréninku tak při zápase. Dále jsme pracovali a budeme pracovat na vybudování automatismů, tím myslím nehrát riskantní nahrávky, tedy nehrát balony přes hráče s možností zachycení ho soupeřem, vytvářet tak kolmice ve tvaru „L“ a nevyhledávat kontakt se soupeři. Dále se pracovalo na roztažení hry obranné, neutrální, tak především útočné zóně hřiště. Nejvíce mě v tomto pohledu potěšil výkon našich obránců, především Petra Klouzala a Tomáše Hynka, přičemž však trochu někdy zapomínají na kolmice na své spoluhráče vepředu. Z tohoto pohledu nejvydařenější utkání bylo proti Presidentu, Bolevci, Rače a Slavii. Neutrální zóna slouží k přetočení hry. Z tohoto pohledu se nám přetočit hru nepovedlo příliš často, přesto musím kluky pochválit, chce to čas. V tréninková jednotka pro činnost v útočné fázi a při utkání bylo zaměřena na  činnost útočníků na tzv. base line a tzv.hot. zone. Zde nám stále něco chybí, snaha tu však je, a to je zvláště z pohledu klubového hokeje to nejdůležitější.

Defenzivní systém byl zvolen zónový systém, který hrála naše národní mužstva v loňském roce na ME U18 divize „B“, ME mužů divize B v Praze. Mužstvo s tímto systémem nemělo v zásadě problém, samozřejmě byli při zápasech určité nedostatky, ale góly které jsme obdrželi, byli ve velké míře z brejkových situací, kdy bránící či vracející se hráči orientují na balon a nikoli na hráče soupeře. V nové sezóně bych pak chtěl, aby mužstvo se naučilo hrát ještě jeden obranný systém.

Výhled do další sezóny. Jistě přání by bylo hrát play-off, respektive postoupit na jaro do horní poloviny tabulky, nicméně bude to za současné konstelace velmi těžké. V podstatě jedinou posilou bude návrat Tomáše Holuba na jarní sezónu (počítám, když se bude vše dobře vyvíjet, zapojí se do zimní přípravy). Rozčarováním je pro ně neúčast družstva Rači v novém ročníku extraligy, a to z důvodu rozšíření extraligy o dvě družstva béček Litic a Slavie. Družstvo Rači bylo složeno z mladých hráčů hrající dobrý hokej, u nichž bylo otázka času, kdy začnou dělat výsledky. Zvláště rozhodnutí Slavie ohledně přihlášení jejich družstva „B“ do extraligy považují za nešťastné. S ohledem na nový herní systém, se liga bude rozhodovat již na podzim. (Pozn. redakce: od této varianty organizace extraligy se nakonec upustilo). Problém spatřuji ve skutečnosti, že extraliga pro HCH skončila 5. června.  Budeme tak v srpnu začínat v podstatě od nuly. Vše chce čas, trpělivost a poctivou práci.

Závěrem chci všechny hráče pochválit, za přístup k trénování, přebírání pokynů a zdravému entuziasmu po celé jaro. Byla znát na nich chuť na sobě pracovat a zlepšovat se. Toto mě nakonec přesvědčilo, že má cenu u družstva mužů HCH pokračovat i pro příští sezónu.

Ještě bych chtěl vyzvednout několik hráčů jmenovitě a to kapitána Tomáše Pauera za přístup, bojovnost a hokejovost v utkáních (zvláště v Bolevci, Rača, SKS) líbil se mi velmi jeho herní výkon, oba brankáře Tomáše Fialu a Václava Uhlíře jun., Petra Klouzala za výborné výkony, Tomáše Hynka, Václava Průchu za poctivý přístup k hokeji, Aleše Bosáka za snahu, Lukáše Svobodu za  chuť na sobě pracovat, Filipa Vymyslického, Lukáše Beníška, Sašu Tikhonova za poctivou odvedenou práci na hřišti, Davida Beníška za 100% účast na trénincích.
S pozdravem
Miroslav Ludvík

One Comment:

  1. Pingback: Zhodnocení venkovní sezóny 2015-2016 | HC Hostivař

Napsat komentář